neljapäev, september 27, 2007

Campus

Tere jälle.

Mõni sõna siis ülikoolist.

Ülikoolilinnak ehk "campus", nagu ma ka tekstis edaspidi kirjutama hakkan, asetseb linna ääreosas (kesklinnast 10-15 minutit bussiga) ning koosneb suurest hulgast õppe-, sotsiaalse elu ning eluhoonetest, mida 
ümbritsevad ääretud muruplatsid, ühelt poolt kleenuke jõgi, ühelt poolt piklik järv. Kogu alale ringi peale 
tegemine võtaks umbes tunni.

Ühiselamuid on erinevaid, ent suures enamuses on need mõne aasta eest valminud stiilsed hooned, kus igal elanikul on omaette tuba ning kuue inimese peale jagatakse kööki, olenevalt ühiselamust ka pesuruume. Ise olen külastada jõudnud kahte eksemplari, ühte kohe linnaku keskuse juures ning ühte hoopis kesklinnas. Ruumi on mõlemas palju ning Tartu ühikatele annavad silmad ette, eriti need, mis campusel asuvad. Veider nende juures on see, et igaüks võib toas suitsetada palju tahab, aga küünlad 
on keelatud ja postritega tuleb ka tagasihoidlik olla. Mida iganes.

Õppehooned ja campuse keskus on ehitatud kuskil kuuekümnendatel, mõne kaasaegsema uuendusega. Seega väljanägemiselt betoonsed ja hallid.  Sisult on nad igati tip-top. Ei midagi väga ekstravagantset, ent igati mõnusad ja suhteliselt loogilise paigutusega. Õppehooneid ühendab omavahel teise korruse kõrgusel asuv "walkway", maapealne ala on jäetud teenindava transpordi jms jaoks. Selle tulemuseks on see, et campuse teenindavad asutused (söökla, pubi, poed jne) on hästi varustatud, ent ohtu auto alla jääda või heitgaase sisse hingata sisuliselt pole. Juhendavaid silte on ka piisavalt palju.

Campus ning kogu linn olevat ka väga turvaline, ehk siis campusel juhtub harva midagi halba ning Norwichi kriminaalsus on 2x alla riigi keskmise. Siiski olen näinud juba kahte sisselöödud akendega autot, kuulnud rattavargusest ja kallaletungist. Nojah, siis. Campusel patseerivad ringi turvatöötajad ja politsei ning üldine tunne on igati ohutu.

Mõni sõna rohealadest. Need on üüratud, väga hea muruga, kenad ja korrashoitud, pakuvad ilusat/ülevaatlikku vaadet linnakule. Järves küll ujuda ei tohi, ent selle ääres on ääretult mõnus jalgrada, mis pakub väga mõnusaid võimalusi nii inspiratsiooni kogumiseks, omaette olemiseks kui ka romantikaks. Seda eeldusel, et õnnestub vähemalt üks ilusa ilmaga päev leida (see on keeruline).

Ahjaa, mööda rohealasid uitades leidsin ükspäev ka ülikooliga ühenduses oleva Sainsbury moodsa kunsti keskuse, mida pikemalt pole küll õnnestunud külastada, ent plaanis on ning campuse üldiselt on see suureks boonuseks.

Nüüd siis tudengi jaoks kõige olulisem - campuse keskus. Siin asub kümmekond poodi/teenindusasutust (toit/jook, postkontor, pangad, raamatupood, pesula, reisibüroo, kindlustusbüroo, nõuandla...), söökla, kohvik, pubi, piletikeskus (pea igal õhtul toimub ülikoolis organiseeritud pidu), üliõpilasesinduse ruumid, üliõpilasklubide ruumid ning peoruum 1500 inimesele.  Natuke lähemalt...

Toit ja söök on campusel suhteliselt kallis ja mõttetu, ent ülejäänud teenindusasutusi läheb ikka aeg-ajalt vaja. Söökla on enamvähem mõistliku hinnatasemega, ent söögi kvaliteediga eriti veel tutvunud ei ole. Kahjuks pannakse see suhteliselt vara kinni ning selle kohal asuv kohvik, mis on küll stiilne, toidu kvaliteediga väga ei hiilga. Suurem osa elust käib aga platsil, mille ääres enamus neist asutustest asub ning mida õhtupoole, seda rohkem just "Union Pub"i lähistel. Union Pub on ülikooli sotsiaalse elu keskus, seal on alati palju rahvast. Samuti näidatakse seal mitmetelt 
ekraanidelt jalgpalli ja muid spordialasid, väidetavalt toimu vad ka teemaõhtud, mida ma eriti veel näinud ei ole. Seal saab ka kõige odavamalt ehk 45 krooni eest vaadiõlut.

Hilisematel tundidel ja vahel hommikuni on avatud "The Hive" ja "LCR", millest esimene toimib päeval pileti- ja infokeskusena, teine vahel suuremate ürituste (nagu tudengite vastuvõtt uue semestri alguses või omalaadsete messide) läbiviimiseks. Õhtuti liidetakse Hive ja LCR tihtilugu üheks suureks peoruumiks, 
kuhu mahub poolteisttuhat tudengit, ent sellest hoolimata on piletid tihtipeale läbimüüdud. 
Semestri jooksul on siia oodata ka natuke kuulsamaid esinejaid. Sel nädalavahetusel esineb  Cascada, millest mina isiklikult siiski palju ei tea, ent oodata on ka nt. Happy Monday's ning Underworld. Et seal pea iga õhtu midagi toimub, viskasin igaks juhuks pilgu peale ka eile - 
seksuaalvähemustele suunatud õhtu on muidugi võrdõiguslik ja värki, aga iga õhtu campuselt 
endale sobivat üritust ei maksa otsida. Enamus üritustest on piletiga (olen juba näinud ka 100+meetrist järjekorda), kusjuures läbimüüdud ürituste puhul toimib väga hästi ka must turg...

Üritusi toimub muidugi ka päeval. Näiteks rattaparandus ja -müük kolmapäeval ja neljapäeval (rattad müüakse kas kiirelt läbi või on liiga nadid, et osta, aga ratta ma endale hangin!), ükspäev müüdi toataimi ning päris mitu päeva äritseti posteritega. Jääb vaidmõelda, mida järgmisena maha üritatakse müüa...

Eile käis suur registreerimine igasugu ühendustesse ja klubidesse. Alates religioossetest, lõpetades kokteili- ja õlleklubidega; alates surfimis, lõpetades naiste ragbiklubidega. Veider, et kogu oma aasta tegevuse pidi otsustama paari tunniga. Igatahes endale valisin matkaklubi, Erasmuse klubi, rahvusvaheliste tudengite klubi ning poliitikaklubi. Jaa, kõlab nohiklikult, ent enamuste klubide tegevus piirdub üks-kaks korda nädalas (pubis) kohtumisega ning aeg-ajalt linnast väljasõitmisega. Samuti on plaan liituda jõusaaliga ning kindlasti-kindlasti hangin endale ratta.

Ükspäev oli ilus ilm, siis tegin campusest (ja oma toast) natuke pilte kah. Edaspidi hakkan pilte siiski kuhugi mujale toppima. Aga seniks:  http://www.album.ee/album/30021148/50076576

Olgu, aitab praeguseks vist. Varsti jälle! Siis räägin bürokraatiast ja klubi/pubikultuurist. Olge muhedad.

esmaspäev, september 24, 2007

Mind the Gap

Nii. Nüüd on siis minu kord. Uku jõudis ilusti koju ning järgmisena sõitsin aastaks väljamaale mina. Siiski-siiski, mitte päris aastaks, sest kooliaasta Suurbritannias alles algab ning jõuab lõpule juuni esimeses pooles. Selle 9kuulise perioodi sisse mahub ka 2 puhkusekuud jõulude ajal ja kevadel.

Igal juhul, siin ma olen, kui keegi peaks tahtma fännimeili või musta leiba saata:
24 Skoner Road, Norwich
NR5 9AX
UK

Miks tulin välismaale? Sest olen juba keskkooli algusest tahtnud ka välismaist ülikooli-kogemust ning Erasmus-programm pakkus selleks mõnusaid ja organisatoorselt lihtsaid variante.

Miks just selline koht? Kuna eesmärgiks on naasda moodulitäie ainetega, mis ühtsena üle kanda, siis tundus mõistlik õppida keeles, milles ennast päris kodusena tunnen. Samuti ei leidnud ma teistes rohkem huvi pakkunud kohtades nõnda põnevaid aineid, nagu siin võtma hakkan.

Siin oldud nädalaga pole ma veel õppetööga kokku puutunud, see hakkab alles ülehomsest, ent igal juhul tunnen, et olen sattunud väga meeldivasse kohta.

Mõningaid tähelepanekuid ja märkmeid:
- elan 127000 inimesega linna ääreosas, kust lambakarjamaadeni on paar kilomeetrit ning taksoga kesklinna saab 250 krooni eest. Liiklen põhiliselt siiski jalgsi, sest ühistranspordi süsteemist pole veel täpselt aru saanud (jalgsi jõuan ülikoolist koju 20-25 minutiga, bussiga läheb kauem...) ning jalgratast pole ka veel jõudnud osta. Aga kavatsen, sest neid pakutakse siin päris soodsalt ning...vahel ikka hakkab natuke kiire koolijõudmisega :)

- minu koduks on 4 magamistoaga korter, millest alumise korruse oma ja ehk suurima olen hõivanud mina, ülejäänud kolmes pesitsevad Ben, Kate ja Eduard. Neist kaks esimest on suhteliselt kohalikud, ent siiski teistest linnadest pärit, Eduard tuleb Kasahstanist ning õpib siin teist või kolmandat aastat majandust. Borati-nalju pole olnud veel põhjust teha, sest ta on siinse kultuuriga ilmselt rohkem kohanenud kui mina. Great success!

- minu tuba on umbes 10 ruutmeetrit, sisustus oli õnneks enne minu tulekut juba päris korralik (muuhulgas ka tool, laualamp ja kaks peeglit), nipet-näpet (nagu linad ja riidepuud) on ikka olnud vaja hankida. Akendest erilist vaadet ei avane, valgust on toas natuke vähevõitu, aga pole hullu.

- korterielanike käsutuses on ka lihtsa, ent mõnusa sisustusega elutuba, wc ja vannituba, panipaigad, täissisustusega köök, pesumasin ja tolmuimeja, väike aed. Ühesõnaga päris mugav. Miinustena on natuke õhukesevõitu seinad, natuke vigane veevärk (ükspäev avastasin, et näe, vannitoast tilgub miskit läbi lae otse köögi kraanikaussi) ja kaugus koolist/kesklinnast.

- läheduses asub paar väiksemat poodi, bensukas, kiirtoidukoht (sealt saab indialaste toodetud inglaste fantastilist rahvustoitu "Fish and Chips", mida ma proovinud veel ei ole ning selle ees käivad kohalikud noored võidu räppimas), 10 minuti kaugusel on suurem kaubanduskeskus ning jalutuskäik kooli võtab 20-25 minutit, sealt omakorda saab 10 minutise bussisõiduga kesklinna.

- linn üldiselt on muidugi tüüpilises punase telliskivi stiilis ning eramu/ridamajapiirkondades on loetlematul hulgal väikseid toredaid ja mitte-nii-toredaid inglise aiakesi, igal pool leidub inglise muru tuntud headuses. Kesklinnas leidub mitusada pubi, kümmekond klubi, mõned moodsamad hooned (linnaarhitektuur on igatahes õnnestunum kui kuskil Eestis), mitukümmend kirikut ja hulgaliselt-hulgaliselt ostlemisvõimalusi (riigi suuruselt neljas shoppingu-paradiis, mis on nii suureks plussiks kui ka - rahaliselt - suureks miinuseks)

- elukallidus on Eestiga võrreldes ikka mõnevõrra suurem, eelkõige puudutab see igasugust transporti, alkoholi ning ka mõningaid söögiartikleid, ent suuremates poodides on alati sooduspakkumisi ning kui vähegi vaadata, millisest poest oma asju ostad, siis on üldine elu Eestist vast umbes viiendiku võrra kallim. Odavaim õlu on (sooduspakkumisega Foster's) 16 krooni (tavaliselt siiski 25-30 krooni) ja linnas 60-70 krooni (ülikoolis 45), kanafilee kilohind vist 140-150, banaanikilo ligi 20 krooni, liiter kvaliteetset mahla 40 krooni, kontsertraadivariandid 25 krooni kanti.


Kõige paremast osast ehk ülikoolist räägin aga alles homme-ülehomme. Sest niikuinii ei viitsi te lõputuid postitusi lugeda ja nii on kergem teid siia tagasi meelitada. Niipalju võin öelda, et kuigi ka kõik eelloetletu on minu jaoks päris meeldiv, siis kõige positiivsem on see, mis puudutab ülikooli ja sellega seonduvat.

Ahjaa, ilm on siin muutlik ja ohtlik, seega hakkan nüüd oma külmetuse ravimisega tegelema. Olge teie ikka terved ja tulge juba päris ruttu tagasi siia toredale lehele. Mingi hetk riputan valiku pilte kah kuhugi netti.